VIII Galeria

VIII Czwartek Chirurgiczny Laparoskopia w leczeniu ostrych stanów jamy brzusznej
VIII Czwartek Chirurgiczny otworzył prof. Waldemar Kostewicz, Opiekun Naukowy Czwartków Chirurgicznych. Przybliżył on krótką i dynamiczną historię laparoskopii, w szczególny sposób uwzględniając początki tej dziedziny w Polsce. Podkreślił także zmianę w postrzeganiu operacji laparoskopowych przez pacjentów. Podczas gdy na początku lat 90. XX wieku technika ta uważana była za eksperymentalną, dziś stanowi świadomy wybór chorych i niejednokrotnie łączy się z silnym naciskiem na chirurgów, poszukujących coraz mniej inwazyjnych sposobów leczenia chirurgicznego.
Po krótkim wstępie rozpoczęto główną część obrad, obejmującą wykłady wygłaszane przez studentów. Kolejne prezentacje poświęcone były problematyce: znieczulenia do operacji laparoskopowej wykonywanej w trybie pilnym, laparoskopowych operacji usunięcia wyrostka robaczkowego, zaopatrzenia przedziurawionego wrzodu żołądka lub dwunastnicy, cholecystektomii u chorych z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego, operacji laparoskopowych w ostrych stanach ginekologicznych oraz laparoskopii w chirurgii urazowej. Studenci zrzeszeni w sześciu studenckich kołach naukowych przedstawili zasady kwalifikacji pacjentów, techniki operacyjne, zalety i wady omawianych typów interwencji
laparoskopowych oraz przybliżyli analizy z najbardziej wartościowych publikacji oceniających wyniki operacji laparoskopowych, jak i porównujących operacje laparoskopowe
z klasycznymi. Wykładom towarzyszyły burzliwe dyskusje, moderowane przez kol. Katarzynę Białecką i kol. Adama Raczyńskiego. Swoją wiedzą i spostrzeżeniami ze studentami dzielili się lekarze na co dzień uprawiający chirurgię i wykonujący operacje laparoskopowe, m.in. prof. Waldemar Kostewicz, dr hab. Andrzej Budzyński, dr Włodzimierz Perczyński, lek. Grzegorz Ślepowroński, lek. Anna Różańska.
Spotkanie podsumował i zakończył dr hab. Andrzej Budzyński z II Katedry Chirurgii UJ CM
– Przewodniczący Komitetu Naukowego VIII Czwartku Chirurgicznego. Doc. Budzyński wygłosił wykład specjalny poświęcony perspektywom rozwoju chirurgii endoskopowej. Przedstawione zostały najnowsze technologie wykorzystywane w endoskopii oraz aktualne kierunki badawcze. Zainteresowanie słuchaczy wzbudziły nowoczesne techniki obrazowania (przedstawiono chromendoskopię, endocytoskopię, spektroskopię elastycznego rozproszenia i inne) oraz zaawansowane zabiegi endoskopowe (m.in. mukozektomia, resekcja pełnej grubości ściany okrężnicy). Najwięcej emocji wśród studentów wzbudziła jednak druga część wykładu, podczas której doc. Budzyński przedstawił podstawy, osiągnięcia i potencjalne możliwości rozwoju chirurgii przez naturalne otwory ciała (Notes). Szczegółowo przedstawione zostały poważne ograniczenia Notes, w tym brak właściwego sprzętu, bezpieczeństwo wytwarzania i utrzymywania odmy otrzewnowej, retrakcja tkanek i narządów, instrumentarium do preparowania, nieznane ryzyko powikłań zamykania otworu w żołądku, pochwie, ryzyko infekcji.
Tradycyjnie wykłady studenckie miały charakter konkursu, w którym słuchacze głosowali na najlepsze wystąpienie. Za najlepszą prezentację uznano wystąpienie kol. Natalii Suszczewicz
ze Studenckiego Koła Naukowego przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nagrodę ufundowaną przez wydawnictwo „Medycyna Praktyczna” wręczyli dr Maciej Matłok – redaktor dwumiesięcznika „Medycyna Praktyczna – Chirurgia” oraz kol. Sławomir Poletajew – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Czwartków Chirurgicznych.
Sławomir Poletajew

Fotograf: Tomasz Jędrzejewski